Śpiew biały wrócił do Michałowa! (18.12.2015)

Co i jak w jesienne wieczory śpiewano na Podlasiu? Jak brzmiały dawne kolędy? Na czym polega biały śpiew? Stowarzyszenie DRUMLA i PFDF Michałowo zaprosiły na wieczór wspólnego śpiewania z mistrzami z Pieniek, Kobylanki, Jałówki, Nowej Woli i Michałowa...

Podsumowaliśmy w ten sposób działania podjęte w projekcie „Mozaika tradycji ludowych gminy Michałowo. Przeszłość i teraźniejszość". W jego trakcie współpracujący z nami eksperci przeprowadzili badania terenowe skierowane na odkrywanie i gromadzenie tradycyjnych pieśni okolicznościowych w gminie Michałowo. W oparciu o zebrane w ten sposób nagrania utworów wykonywanych przez starszych mieszkańców z takich miejscowości jak Pieńki, Kobylanka, Jałówka, Nowa Wola i Michałowo zorganizowaliśmy warsztaty śpiewu tradycyjnego dla młodzieży z gminy Michałowo, prowadzone przez Julitę Charytoniuk (zespół „Południce"). Odbyły się też warsztaty z Joanną Zubrycką (Miss God), dotyczące elektronicznego przetwarzania dźwięku tradycyjnych pieśni ludowych.

Na zakończenie działań na wspólne spotykanie zaprosiliśmy mieszkańców, by zaprezentować im rezultaty naszych prac i podziękować im za przyjęcie nas we własnych domach oraz podzielenie się wspomnieniami i ważnymi dla nich zwyczajami. Podczas imprezy finałowej zorganizowanej w piątek, 18.12.2015 o godz. 17.00 można było posłuchać pieśni w wykonaniu zaproszonych przez nas mistrzów z okolicznych miejscowości, zaśpiewać razem z nimi i wysłuchać opowieści na temat okoliczności, w których wykonywano poszczególne utwory. Zaprezentowaliśmy również film dokumentujący podjęte działania. Nie zabrakło też czegoś słodkiego i ciepłego, by wzmocnić nadwyrężony rozmowami i śpiewem głos! Spotkanie poprowadzili Julita Charytoniuk i Filip Pazderski.

Zobacz podsumowujący przeprowadzone w gminie Michałowo działania >>> FILM!

Plakat zapraszający na imprezę podsumowującą w Michalowie

Album "Dizajn pogranicza. Polsko-białoruska sztuka ludowa w nowoczesnym wzornictwie"

 

Dialogi z sąsiadami 3 - warsztaty designu i rękodzieła na pograniczu polsko-białoruskim. Projekt wsparła Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie, Podlaskie Hospicjum Onkologiczne w Nowej Woli, Białostockie Muzeum Wsi oraz Galeria im. Ślendzińskich w Białymstoku.

 

okładka publikacji z Krynek

Publikacja „Śladami opowieści z przeszłości pogranicza. Relacje międzyetniczne i kształtowanie się społeczności wsi w pamięci mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego na przykładzie miejscowości Krynki” (red. Filip Pazderski)