Debata "Podlaski dizajn-Ścieżki inspiracji dla przemysłów kreatywnych w regionie!" - 16.12., g. 18.00, Klub FAMA

Jak wykorzystać lokalne dziedzictwo we wzornictwie użytkowym na Podlasiu? Jakiego wsparcia potrzebują przemysły kreatywne w regionie? Czego możemy nauczyć się od innych miast? Razem z Białostockim Ośrodkiem Kultury już 16 grudnia zapraszamy na debatę!

Podczas dyskusji podejmiemy refleksję nad możliwościami wykorzystania posiadanych przez Podlasie zasobów w kształtowaniu lokalnego wzornictwa użytkowego, sprzyjającego budowaniu kapitału społecznego oraz wpływającego na zrównoważony rozwój miasta i otaczających je terenów. Pragniemy odwołać się przy tym zarówno do wielokulturowego dziedzictwa ludowego i przemysłowego Podlasia, jak również pozostałości architektury modernistycznej i wzornictwa powojennego w Białymstoku. Wykorzystamy też doświadczenia z działań Stowarzyszenia DRUMLA podjętych w ramach inicjatywy „Dialogi z Sąsiadami 3 – Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim” oraz białostockiej firmy odzieżowej Xoroshe, łączącej współczesność z tradycją.

Goście:

  • Ewa Gołębioska (Dyrektor Zamku Cieszyn)
  • Anna Kotowicz-Puszkarewicz (AZE design)
  • Agnieszka Wojciechowska (Warsztaty Kultury, Lublin)
  • Magdalena Pietruk (XOROSHE, Białystok)

Prowadzenie: Filip Pazderski (Stowarzyszenie DRUMLA)

Wstęp na debatę wolny

Gdzie: Klub FAMA, ul. Legionowa 5, Białystok

Kiedy: 16 grudnia br., godz. 18.00

A po emocjonującej dyskusji zapraszamy na energetyczny koncert. Od godz. 20.00 zagra zespół Pchełki! Wstęp na to wydarzenie kosztuje 8zl. Więcej informacji o koncercie https://www.facebook.com/events/906050596139701/.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Obejrzyj zapis debaty: TUTAJ!

Album "Dizajn pogranicza. Polsko-białoruska sztuka ludowa w nowoczesnym wzornictwie"

 

Dialogi z sąsiadami 3 - warsztaty designu i rękodzieła na pograniczu polsko-białoruskim. Projekt wsparła Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie, Podlaskie Hospicjum Onkologiczne w Nowej Woli, Białostockie Muzeum Wsi oraz Galeria im. Ślendzińskich w Białymstoku.

 

okładka publikacji z Krynek

Publikacja „Śladami opowieści z przeszłości pogranicza. Relacje międzyetniczne i kształtowanie się społeczności wsi w pamięci mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego na przykładzie miejscowości Krynki” (red. Filip Pazderski)