Dizajn pogranicza na Wschodzie Kultury

Nasza wystawa towarzyszy festiwalowi Wschód Kultury / Inny Wymiar w Białymstoku. Zapraszamy wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

Festiwal rozpocznie się w dniu 27 sierpnia. Dizajn pogranicza - wystawę prac inspirowanych wzornictwem ludowym z pogranicza polsko-białoruskiego można oglądać w Klubie Festiwalowym na ulicy Legionowej 5, wstęp wolny.

W skład wystawy wchodzą prace uczestników projektu "Dialogi z Sąsiadami 3" oraz prace zgłoszone do konkursu "Dizajn na ludowo!". Młodzi twórcy zaprezentowali na swoich planszach, obok nowoczesnych projektów, także ludowe inspiracje, które były impulsem do ich powstania. Niektóre z projektów doczekały się już swoich prototypów, mamy nadzieję, że wszystkie będą mogły być kiedyś zrealizowane! Zapraszamy serdecznie. 

Wystawa Dizajn pogranicza stanowi zwieńczenie projektu pt. „Dialogi z Sąsiadami 3 – Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim”, zrealizowanego przez nasze stowarzyszenie. Składają się na nią - dla przypomnienia - prace 16 młodych projektantów, architektów i grafików z Polski i Białorusi, którzy wzięli udział w letnich warsztatach projektowania użytkowego, inspirowanego wzornictwem ludowym. W trakcie tych spotkań uczestnicy przemierzyli wspólnie Podlasie oraz Grodzieńszczyznę, podążając śladami charakterystycznego dla tych terenów wzornictwa ludowego, związanego ze zdobnictwem drewnianych domów oraz haftem i tkactwem ludowym. Zainspirowani w ten sposób zaprojektowali przedmioty sztuki użytkowej.

Informacje o wystawie znajduje się również na stronie Wydarzeń Wschodu Kultury 

Album "Dizajn pogranicza. Polsko-białoruska sztuka ludowa w nowoczesnym wzornictwie"

 

Dialogi z sąsiadami 3 - warsztaty designu i rękodzieła na pograniczu polsko-białoruskim. Projekt wsparła Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie, Podlaskie Hospicjum Onkologiczne w Nowej Woli, Białostockie Muzeum Wsi oraz Galeria im. Ślendzińskich w Białymstoku.

 

okładka publikacji z Krynek

Publikacja „Śladami opowieści z przeszłości pogranicza. Relacje międzyetniczne i kształtowanie się społeczności wsi w pamięci mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego na przykładzie miejscowości Krynki” (red. Filip Pazderski)